Impregnacja bruku - w jakim celu ją przeprowadzić?
Impregnowanie kostki brukowej tylko z pozoru wydaje się niepotrzebne. Tymczasem dobrze zaimpregnowana kostka brukowa będzie o wiele dłużej "cieszyć oko", a dodatkowo łatwiej będzie ją utrzymać w czystości.
Impregnaty do kostki brukowej, zarówno Nanostone, jak i Specialchem możemy podzielić na dwie kategorie:
- bezbarwne
- Nadające mokry efekt, zwany też efektem mokrej kostki
Konkretnie, jakie odniesiesz korzyści korzystając z impregnatów?
Impregnaty bezbarwne Nanostone i Specialchem ułatwiają zachowanie czystości zaimpregnowanej powierzchni. Zabrudzenia, w tym również plamy nie wnikają wgłąb materiału, dzięki czemu łatwiej jest kostkę doczyścić. Dodatkowo chronią przed porastaniem mchami i powstawaniem zielonych nalotów.
Co ważne, zarówno "Nanostone Paving", jak i "Specialchem impregnat do bruku" chronią materiał przed wnikaniem wody, dzięki czemu zwiększają trwałość powierzchni.
![]() |
Po lewej stronie przykład niezaimpregnowanej kostki, po prawej kawałek tego samego materiału. Jak widać, w zaimpregnowany betonik woda nie wnika |
Na koniec pozostawiam "wisienkę na torcie". Zaimpregnowana kostka jest ławtiejsza w odśnieżaniu, ponieważ lód nie wnika tak głęboko w jej strukturę.
Impregnaty nadające "mokry efekt" (zarówno Specialchem, jak i Nanostone) dają te same korzyści, co impregnaty bezbarwne, jednak dodatkowo pomagają w uwydatnieniu koloru powierzchni, dlatego są polecane do renowacji wyblakłej kostki.
Jak zaimpregnować kostkę brukową?
Przede wszystkim, powierzchnia impregnowana musi być czysta. Należy ją dokładnie umyć, np. stosując płyny do czyszczenia kostki brukowej Nanostone lub Specialchem. Dodatkowo, jeżeli na kostce pojawiły się mchy lub zielone naloty, należy je bezwzględnie usunąć. Do tego można polecić płyn Nanostone Antialg Cleaner. Następnie kostkę należy dokładnie zamieść. Impregnaty nakładamy na powierzchnię suchą - jest to warunek konieczny do niesykania należytego efektu. Impregnat należy nakładać za pomocą wałka, pędzla lub natryskowo. Impregnaty typu mokry efekt lepiej jest jednak nakładać pędzlem lub wałkiem. Kładziemy jedną warstwę w przypadku impregnatów bezbarwnych, a w przypadku "mokrego efektu" - jedną lub dwie warstwy. Pamiętaj, że po impregnacji materiał musi bezwzględnie wyschnąć, i nie może być przez ten czas narażony na kontakt z wodą!